Po raz pierwszy w historii festiwalu spotykamy się online na największej w Polsce imprezie komiksowej, by, jak co roku, porozmawiać o komiksach i grach, czyli o tym, co ratuje nam życie także teraz podczas kolejnych lockdownów. Z sympatii do stałych bywalców Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz z ukłonami dla tych, którzy zawsze chcieli nas odwiedzić, ale nigdy nie było im po drodze, otwieramy 31. MFKiG Cyber Edition! Bądźcie z nami!
Artystka komiksowa znana z wykorzystywania w swoich pracach tradycyjnych technik malarskich opowiada o nowym artbooku swojego autorstwa, który ukaże się nakładem wydawnictwa Timof Comics.
Brytyjski rysownik i scenarzysta opowie nam o wydawniczej świeżynce na polskim rynku, literackiej czarnej komedii z nutą kafkowskiego absurdu – Trasie promocyjnej wydawnictwa Marginesy. Artysta łączy pracę dla niezależnych wydawców z komiksami dla gigantów takich jak DC i Marvel.
Projekt ma na celu promocję sztuki komiksu oraz umocnienie artystycznych relacji między Polską a Australią, rozpoczętych wystawą “Australian Comics presented by IllustrateYourLife” zaprezentowaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2018 roku.
Do udziału akcji PIECES LIVE zaproszonych zostało sześciu artystów reprezentujących oba kraje. Bazując na oryginalnej koncepcji Projektu „Pieces” www.piecesbooks.com autorstwa Jakuba Mazeranta / IllustrateyourLife, wspólnie przygotowują krótką, sześcio-kadrową formę komiksową.
Każdy z zaproszonych artystów odpowiedzialny jest za jeden kadr (“piece” – kawałek). Uczestnicy mają szansę nawiązania kreatywnego dialogu, budując kontynuację opowieści, interpretując plastycznie wspólnych bohaterów. To do artystów należy decyzja jak rozwinie się historia. Przed rozpoczęciem pracy, każdy otrzymuje “słowo klucz”, które musi pojawić się w kadrze w formie fabularnej lub graficznej.
Projekt PIECES LIVE spełnia rolę edukacyjną – pozwala publiczności poznać artystów i ich sposób pracy. Umacnia relacje międzynarodowe, promuje Festiwal oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 w Polsce i za granicą.
Eksperci i jednocześnie przedstawiciele jury tegorocznego konkursu na najlepszy polski album komiksowy omawiają dziesięć nominowanych do tej nagrody publikacji.
Trójca Mateusz Trąbiński, Jacek Jastrzębski i Łukasz Mazur podsumowują z Marcinem Łuczakiem dekadę wspólnego wydawania komiksów w ATY, skąd na polski rynek trafiły m.in. magazyn Biceps, Opowieści niestworzone i seria Szkicowników znanych polskich twórców-komiksiarzy.
O planowanym zbiorze grafik i rysunków z artystą rozmawia Marcin Łuczak. Trust – polski rysownik komiksowy, reklamowy i storyboardzista, znany jest ze swoich komiksów prasowych. Jego komiksy drukowały: Machina, Nesweek, Playboy, TWIST, Plastik, Gazeta Wyborcza, Nowa Fantastyka, Feniks i Talizman. Jest też autorem graficznego projektu postaci Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej studia CD PROJEKT RED.
Jakie trendy oraz zmiany w popkulturze pojawiły się dzięki Marvelowi? To wydawnictwo jest z nami już od kilku pokoleń. O tym, co tak naprawdę im zawdzięczamy, rozmawiają Tomasz Kozłowski, Dominik Pańczyk i Mateusz Papis z United States of Komiks.
Z Łodzi łączy się z nami Hanna Zdanowska. Czy Pani Prezydent czyta komiksy? A może będzie grała w grę? Wszystkiego się dowiemy.
W rozmowie z Radosławem Nałęczem szef studia CD PROJEKT RED uchyla dla nas kulisy pracy nad największym przedsięwzięciem studia – grą Cyberpunk 2077 – i zabiera nas w podróż po jej uniwersum, bohaterach i tajemnicach.
Z objętym szczególnym kultem twórcą świata Cyberpunk o współpracy z CD PROJEKT RED przy tworzeniu gry Cyberpunk 2077 rozmawia Bartek Czartoryski. Mike Pondsmith jest też założycielem R. Talsorian Games i twórcą takich gier, jak Mekton, Castle Falkenstein oraz Teenagers from Outer Space.
O serii „Trauma Team” (wyd. Dark Horse), prequelu nadchodzącej gry Cyberpunk 2077 i pozostałych komiksach ze świata Cyberpunk opowiadają scenarzysta Cullen Bunn oraz redaktor Bartosz Sztybor. Rozmawia z nimi Bartek Czartoryski.
Autor albumu i jego wydawczyni w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowiadają o komiksie wydanym w ramach projektu Booka i zdradzają receptę na to, jak bez szwanku zmierzyć się z twórczością Stanisława Lema. Jak wyglądała praca nad komiksową adaptacją opowiadania niekwestionowanego mistrza gatunku science-fiction?
Shawn Martinbrough, amerykański twórca komiksowy znany ze swojego oryginalnego stylu czerpiącego m.in. z nurtu noir, wskazuje, gdzie szukać inspiracji dla swojej twórczości w trudnych czasach pandemii. Artysta rysował m.in. dla Batman: Detective Comics, Luke Cage Noir, Captain America, Black Panther, czy Hellboy.
O pracy nad tomem piątym (Parada przypałów) komiksowej serii dla odbiorcy w każdym wieku z autorami rozmawia Marcin Łuczak. Lil i Put – „z wykształcenia darmozjady, z profesji nieroby” – wędrują w poszukiwaniu tanich posiłków i pieniędzy, nierzadko pakując się przy tym w tarapaty. Chodu!!!
Jak wygląda proces powstawania pojedynczej planszy komiksowej? Kto wytłumaczy to lepiej niż twórca plakatu tegorocznej edycji Festiwalu i autor Judasza – Jakub Rebelka? Zobaczcie, co przygotował specjalnie dla Was!
20 lat minęło… odkąd w 2000 roku Jarosław Składanek zakładał oficynę Kultura Gniewu. W 2005 do Jarka dołączyli Szymon Holcman i Paweł Tarasiewicz. W rozmowie z Pawłem Kicmanem opowiedzą nam o swoich planach i wyzwaniach stojących przed wydawnictwem, będącym dzisiaj gwarantem najwyższej jakości.
Pierwszy sezon Wydziału 7 dobiegł końca. Drugi właśnie się rozpoczyna. Z Tomaszem Kontnym, Markiem Turkiem oraz Krzysztofem Owedykiem o wrażeniach, planach i pomysłach, a także o trwającej kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze rozmawia Marcin Łuczak.
Na naszym corocznym spotkaniu poznacie plany wydawnicze Egmont Polska na 2021 rok. Największy wydawca komiksów w Polsce w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowie o planowanej ofercie oraz zdradzi, jakich nowych tytułów i reedycji możecie się spodziewać.
Tego duetu nie trzeba przedstawiać: KAS i GRAZA, ilustrator i kolorystka w rozmowie z Adamem Radoniem. Spotkanie z okazji premiery zbiorczego wydania pierwszych komiksów Zbigniewa Kasprzaka. Część pierwsza rozmowy Adama Radonia z polskimi klasykami.
Dekapitacje, egzekucje, świat pogrążony w chaosie i apokalipsa. Z amerykańskim twórcą komiksowym Andrew MacLeanem rozmawia Jacek Drewnowski. Mistrz czarnego humoru, brutalnej sieczki i niezobowiązującej rozrywki opowie o Head Looperze, scenariuszach wymykających się schematom i mieszaniu różnych konwencji. Przyzna się też do swojej trudnej miłości do gatunku heroic fantasy.
Uchylamy rąbka tajemnicy i pokazujemy, jak powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. O związanych z nim projektach opowiadają przedstawiciele EC1 Łódź, Holobits i Michał Staniszewski (Plastic). Na festiwalu pokażemy też po raz pierwszy trailer interaktywnego doświadczenia o tworzeniu gier, stworzonego w świecie „Wiedźmina III: Dziki Gon”!
Gala, której nie może zabraknąć. Tym razem w swojej cyber odsłonie. Przeżyjmy to razem!
Wypijcie mocną kawę, bo przed nami dzień drugi Festiwalu, a karuzela wcale dziś nie zwalnia tempa.
Szarosen, znana z komiksów internetowych, opowiada o swoich inspiracjach i sile komiksowego przekazu. Z autorką rozmawia Paweł Kicman.
Pomocnica Jokera przechodziła już kilka wcieleń. Czy nadal żyje tylko w jego cieniu? Dominik Pańczyk i Piotr Jackowski z United States of Komiks przybliżą kilka z licznych odsłon byłej psychiatry ze szpitala Arkham – Harleen Frances Quinzel, znanej antagonistki z komiksów wydawnictwa DC Comics.
W rozmowie z Olgą Niziołek belgijski twórca opowiada o szaleństwach tworzenia oraz możliwościach interpretacji jego komiksów, a także o licznych kontrowersjach z tym związanych. Nie liczcie na jednoznaczne odpowiedzi. Swojego polskiego wydania w 2018 roku doczekało się najgłośniejsze dzieło artysty – Pantera, która ukazała się nakładem wydawnictwa Timof Comics.
Poznajcie komiksowych bohaterów wprost ze świata pionierskiej kinematografii. O powstającym komiksie „Prószyński. Odwieczne pieśni” opowiadają scenarzysta Piotr Komorowski z Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz krakowski rysownik Rafał Szłapa.
Kim jest rycerz Janek? Na polskim rynku komiksowym pojawił się od dawna oczekiwany album i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom. Na Festiwalu gościmy trzech z czterech autorów komiksu. Szykujcie się na dużą dawkę absurdalnego humoru. Tym razem naprawdę będzie… epicko!
Rysownik znany z Batgirl, Batman: Nightwalker, Alienated w rozmowie z Pawłem Kicmanem o swojej upiornej trylogii dla młodzieży, Porcelana z włamywaczką w roli głównej. Zapraszamy do świata baśni zdominowanego przez wątki obyczajowe i doprawionego szczyptą mroku.
Twórca animacji i reżyser filmowy związany ze studiem Platige Image, Tomasz Bagiński, opowiada o fenomenie Wiedźmina i swoich kolejnych projektach, w tym serialu katastroficznym na podstawie prozy Jacka Dukaja. Rozmawia Bartek Czartoryski.
Polscy wydawcy od kilku miesięcy muszą operować w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Co do powiedzenia na ten temat mają Szymon Holcman (kultura gniewu), Paweł Timofiejuk (Timof Comics), Bartosz Kurc (Wydawnictwo Kurc) i Marcin Kaliński (Scream Comics), którzy znają go od podszewki?
Blisko trzydzieści lat po premierze ostatniego komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz powrócili. O przygodach dzielnych wojów ze scenarzystą i kolorystą, kontynuatorami kultowej serii Janusza Christy, rozmawia Marcin Łuczak.
W łódzkim studiu Yellow Tapir Films powstaje właśnie średniometrażowa adaptacja komiksu Saschy Hommera Insekt – spowita dymem historia o lęku przed nieznanym. Zobaczcie, co na jej temat ma do powiedzenia reżyser filmu i znany łódzki autor komiksów – Marcin Podolec.
Po raz pierwszy na MFKiG: amerykański artysta, legendarny Bill Sienkiewicz rozmawia o jednym z najbardziej elastycznych mediów na świecie – komiksie. Z twórcą kultowej Elektry: Assassin do scenariusza Franka Millera rozmawiał Bartek Czartoryski.
O tym, jak się pracuje dla zagranicznych wydawców opowiada Marcinowi Łuczakowi Bartosz Sztybor – polski dziennikarz, publicysta, krytyk i scenarzysta.
Przygody, tajemnicze wynalazki, ratowanie świata przed katastrofą ekologiczną i szczypta humoru. Tomek Samojlik, autor sagi o Ryjówce, opowiedział nam o swoim najnowszym komiksie. Wiedźmun to parodia postaci i motywów z sagi Andrzeja Sapkowskiego.
O twórczości, która wymyka się definicjom, w rozmowie z Bartkiem Czartoryskim opowiada rysownik Skalpa i Przeklętego.
Romanse, kawiarnie i mieszkania z meblościanką. Warszawski ilustrator i autor komiksów w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowiada o tym, co skłoniło go stworzenia postaci Kapitana Bzyka.
Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji i niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny. Z autorami popularnej serii historycznej opartej na losach polskiego szpiega o jej ostatnim tomie rozmawia Marcin Łuczak.
W tym roku Egmont Polska świętuje swoje 30-lecie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to wszystko się zaczęło, skąd wzięła się nazwa Egmont oraz jak Tomasz Kołodziejczak trafił do tej firmy, obejrzyjcie to spotkanie.
Wrestlerzy, ninja, gangi motocyklowe, mutanty, psy wierzące w teorie konspiracyjne. W jego żyłach płynie więcej szlamu niż krwi. Jeden z najbardziej aktywnych polskich twórców komiksowych opowie nam o specyfice Kickstartera, a także o obecnych i przyszłych komiksowych projektach, które zaplanowano na pierwsze miesiące działalności tej platformy w Polsce. Rozmawia Marcin Łuczak.
Wizyta w pracowni Grzegorza Rosińskiego.
Z wieloletnim przyjacielem Festiwalu, dobrze znanym wszystkim jego bywalcom, rozmawia Adam Radoń. Co tym razem będzie miał do powiedzenia rysownik kultowych serii Thorgal, Kapitan Żbik, Szninkiel i Zemsta hrabiego Skarbka? Zobaczcie sami!
Bartek Biełuszko, art director „Outriders” ze studia People Can Fly w rozmowie z Radosławem Nałęczem opowiada o swoim procesie twórczym, inspiracjach znanymi seriami komiksowymi i kształtowaniu złożonej rzeczywistości wirtualnych światów i postaci w grach wideo.
Duet reżyserski SUPERHOT: MIND CONTROLE DELETE, Marcin Surma i Cezary Skorupka, opowiadają o wyzwaniach, jakie stały przed nimi przy produkcji kolejnej, trzeciej już części SUPERHOT, ciągłym głodzie tworzenia i tym, jak pragnienie czegoś „więcej” łączy graczy i developerów gier. Spotkanie prowadzi Joanna Birek.
Zamknięcie Festiwalu.
Czy włoska pulpa ma szansę podbić polski rynek? Co na ten temat mają do powiedzenia znawcy włoskiego komiksu oraz przedstawiciele nowego wydawnictwa Tore? W rozmowie z Pawłem Kicmanem opowiedzą nam nie tylko o swoim debiucie Dylan Dog. Mater Morbi, lecz także o swoich planach wydawniczych. Uprzedzamy, będzie niegrzecznie!
stworzenia. Autorka hitu Brom w rozmowie z Pawłem Kicmanem opowiada o swoim zatopionym w słowiańskiej mitologii bestsellerze, o tym, czy będzie tryptyk i o innych planach na przyszłość.
Projekt ma na celu promocję sztuki komiksu oraz umocnienie artystycznych relacji między Polską a Australią, rozpoczętych wystawą “Australian Comics presented by IllustrateYourLife” zaprezentowaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2018 roku.
Do udziału akcji PIECES LIVE zaproszonych zostało sześciu artystów reprezentujących oba kraje. Bazując na oryginalnej koncepcji Projektu „Pieces” www.piecesbooks.com autorstwa Jakuba Mazeranta / IllustrateyourLife, wspólnie przygotowują krótką, sześcio-kadrową formę komiksową.
Każdy z zaproszonych artystów odpowiedzialny jest za jeden kadr (“piece” – kawałek). Uczestnicy mają szansę nawiązania kreatywnego dialogu, budując kontynuację opowieści, interpretując plastycznie wspólnych bohaterów. To do artystów należy decyzja jak rozwinie się historia. Przed rozpoczęciem pracy, każdy otrzymuje “słowo klucz”, które musi pojawić się w kadrze w formie fabularnej lub graficznej.
Projekt PIECES LIVE spełnia rolę edukacyjną – pozwala publiczności poznać artystów i ich sposób pracy. Umacnia relacje międzynarodowe, promuje Festiwal oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 w Polsce i za granicą.
Druga część rozmowy Adama Radonia z klasykami polskiego komiksu. Grażyna Fołtyn-Kasprzak opowiada m.in. o kolorach w komiksie.
Na naszym corocznym spotkaniu poznacie plany wydawnicze Egmont Polska na 2021 rok. Największy wydawca komiksów w Polsce w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowie o planowanej ofercie oraz zdradzi jakich nowych tytułów i reedycji możecie się spodziewać.
Antologia Ostatnie drzewo to wyjątkowy projekt komiksowy, z którego cały zysk zostanie przeznaczony na cele związane z ochroną środowiska. Posłuchajcie, co na ten temat ma do powiedzenia Paweł Kicman, czuwający nad powodzeniem tego wyjątkowego projektu.
Autor obszernej komiksowej powieść prosto z gęstych lasów szwedzkiej Smalandii opowie o rzucaniu wyzwań konwencjom i tradycjom. Szwedzki pisarz rozmawiał z Katarzyną Syty o Ciemnościach Smalandii i o tym, jak to jest wracać do swoich korzeni.
Jak z tą korporacyjną przyszłością bywało: o historii, najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych komiksach cyberpunkowych rozmawiają Mateusz Papis i Tomasz Kozłowski.
Czy Dr. Niles Caulder był inspiracją dla postaci Professora X, a może czymś więcej? Kancelaria Hasik Rheims i Partnerzy zaprasza do wysłuchania webinaru o zagadnieniach z prawa autorskiego. Prawnicy Kancelarii – Iga Oppeln-Bronikowska i Piotr Łuczak postarają się odpowiedzieć na te pytania.
Mathematics for Adults – M4A” to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, KA2 Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, KA204 – Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji osób dorosłych. Jego głównym celem jest opracowanie podręcznika w formie komiksu, za pomocą którego osoby dorosłe, bez względu na ich wiek czy poziom wykształcenia, zdobędą lub rozwiną kompetencje matematyczne.
Jeśli chcielibyście przeżyć przygodę niczym z „Ziemii Obiecanej”, lubicie zagadki, zwroty akcji oraz łódzkie klimaty, zapraszamy do poznania gry webowej „Lodzermenscha przemysłowy język postępu. Historia jednego listu”, przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi. Jej twórcy opowiedzą o jej założeniach oraz kulisach powstania.
Zobacz nasz film promocyjny i posłuchaj, jak Tomasz Knapik zaprasza do wzięcia udziału w 31. MFKiG Cyber Edition
To nowość w naszej ofercie edukacyjnej. „Zajęcia z klasą on-line” są prowadzone przez fachowych edukatorów i łączą nasze kilkuletnie doświadczenie edukacyjne realizowane w budynku Centrum z nowoczesną formą internetową. To spotkania na żywo, podczas których opowiadamy o genetyce, astronomii i esktremalnych zjawiskach pogodowych. Wybierzcie się z nami na wirtualną szkolną wycieczkę!
CNiT EC1 to interaktywna opowieść o rozwoju wiedzy i cywilizacji. Ekspozycje stałe i czasowe zachęcają do eksperymentowania i samodzielnego odkrywania praw przyrody. To historyczne eksperymenty, przełomowe wynalazki oraz niezwykłe maszyny i urządzenia. Wszystko we wspaniale zrewitalizowanych wnętrzach łódzkiej elektrociepłowni w samym sercu Łodzi!
Twórcze laboratorium… w Twoim domu? Dzięki naszej ofercie to jak najbardziej możliwe! Pomożemy Wam zaciekawić Wasze dzieci zdobywaniem wiedzy, zajęciami logicznymi, literackimi, kreatywnymi, a nawet kulinarnymi. Zaproponujemy samodzielne zadania i takie, które z przyjemnością wykonacie wspólnie. Dobrej zabawy!
Tak powstawał malunek z postaciami znanymi z komiksów i animacji
Tak wygląda nasz festiwal w wersji stacjonarnej. Mamy nadzieję, że za rok znowu spotkamy się z Wami w ten sposób
Konkurs Game Graphics Contest (GGC) stanowi część konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych (ZTGK). Celem konkursu jest wyłonienie najzdolniejszych młodych projektantów i artystów, którzy stanowią potencjał dla rozwoju rynku gier wideo. Prezentujemy zwycięskie prace i ich autorów!
Wideo z wystawy „Gry, Komiks, Ilustracja” – prace studentów i pedagogów oraz gry komercyjne związane z komiksem jak np. „Liberated”
Wideo prezentujące konkurs ZTGK i Aktualnie realizowane gry (PŁ)
Wkrótce będzie można zagrać w grę platformową, której akcja dzieje się w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Prezentujemy krótki zwiastun, w którym możesz poznać twórców gry – zespół Liki Mobile Solutions oraz zobaczyć fragmenty gry. Zapraszamy także do odwiedzenia strony Liki www.likims.com