Międzynarodowy Festiwal
Komiksu i Gier w Łodzi- Cyber Edition

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z większych w Europie. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. 30. edycję festiwalu, zorganizowaną w 2019 roku w hali Expo-Łódź, odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, tegoroczny festiwal odbędzie się w nowym terminie (14-15 listopada) oraz w całości on-line. Co to oznacza? Wszystkie atrakcje imprezy będą dostępne na specjalnie przygotowanej w tym celu festiwalowej platformie. Najpierw – jeszcze przed startem 31. MFKiG Cyber Edition – pojawią się m.in. zapowiedzi gości, tytuły kolejnych punktów programu oraz harmonogram transmisji na żywo. Przed festiwalowym weekendem na platformie będzie można też zobaczyć galerie prac z konkursu na krótką formę komiksową oraz konkursu dla dzieci i młodzieży „Komiksowa odyseja kosmiczna” realizowanego wspólnie z Ambasadą Amerykańską.

Start sprzedaży biletów zaplanowany jest na 23 października. Po zakupie biletu uczestnicy festiwalu otrzymają dostęp do pełnego programu oraz innych atrakcji przygotowywanych przez organizatora i jego partnerów. Program Festiwalu, na który złożą się spotkania i panele dyskusyjne zrealizowane w studiu na żywo oraz specjalnie przygotowane na tę okazję nagrania z twórcami – emitowany będzie w sobotę 14 listopada 2020 od godz. 11.00 do 20.00 oraz w niedzielę 15 listopada 2020 od godz. 11.00 do 19.00. Transmisja na żywo z gali rozdania nagród Festiwalu planowana jest na godz. 19.00 w sobotę 14 listopada. W trakcie transmisji zostaną ogłoszeni zwycięzcy konkursów komiksowych, a także laureaci nagród festiwalu dla najlepszego polskiego albumu komiksowego, najlepszego wydawcy komiksów w Polsce oraz Nagrody im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu.

Jedną z najważniejszych atrakcji festiwalu będzie przygotowany we współpracy z CD PROJEKT RED panel poświęcony grze Cyberpunk 2077. Będzie to specjalne spotkanie twórców z polskimi i zagranicznymi fanami, które odbędzie się tuż przed ogłoszoną na 19 listopada premierą gry. Swoją obecność potwierdzili również mistrzowie polskiego komiksu tacy jak Grzegorz Rosiński, twórca kultowego Thorgala, Zbigniew Kasprzak znany m.in. z serii Yans oraz twórca tegorocznego plakatu Festiwalu, rysownik i ilustrator Jakub Rebelka. Bogatą listę artystów zagranicznych otworzy legendarny amerykański rysownik Bill Sienkiewicz, autor kultowych ilustracji dla czołowych amerykańskich wydawnictw DC i Marvel do serii takich jak Batman, Elektra, Moon Knight czy New Mutants.

Oczywiście jak co roku na festiwalu będzie można kupić wysoko rabatowane komiksowe nowości. Uczestnicy festiwalu, którzy dokonają zakupów podczas imprezy, otrzymają specjalną antologię z komiksami polskich i zagranicznych autorów z ich osobistym spojrzeniem na czas pandemii.

Organizatorami MFKiG są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Łodzi oraz głównego sponsora – Grupy Atlas.

Facebook